Какво трябва да знаете за слънчевите панели?
Съдържание:
В elyambol.com също инсталираме слънчеви панели, ние сме компания от електротехници, които също инсталират и искат да предложат този тип продукти с голямо търсене и бум на добра цена и с качество на продукта на най-високо ниво. Днес искам да споделя малко информация с всички наши последователи, за да имат по-добра представа как работи този свят, какви слънчеви панели са по-добри, кои марки са най-водещите, какви гаранции предлагат различните марки и какви спестявания можем да получим с монтаж на слънчеви панели. Днес, когато цените скочат до небето поради войната и растящите цени на газа и петрола, е повече от всякога идеален за този тип инвестиция, която, въпреки че изисква първоначална инвестиция, в крайна сметка е голяма полза в сметката и пълна амортизация на инвестиция за средно 3-5 години със средна цена от около 7000 € на инсталация за около 4kw.
За да ни разберат всички, инсталирането на соларни панели е подобно на инсталирането на LED лампи, по принцип трябва да направите инвестиция, но тогава е много изгодно и се изплаща много бързо.
Основни сертификации, които трябва да имат най-добрите слънчеви панели
При избора на фотоволтаични панели за инсталация за собствено потребление, получените сертификати за качество са един от най-ценните аспекти. По-долу ще направим кратък преглед на основните стандарти, прилагани към слънчевите панели, за да демонстрираме тяхната мощност, издръжливост и безопасност. Това са част от печатите, които трябва да имат най-добрите слънчеви панели през 2023 г.
IEC 61215
Този стандарт установява изискванията за оценка на дизайна и одобрението на плоски фотоволтаични модули от кристален силиций за наземна употреба. Тоест тези, които са подходящи за работа във външна среда за дълго време, както монокристални, така и поликристални.
IEC 61701
Това е стандартът, прилаган към фотоволтаичните панели за тестване на тяхната устойчивост на корозия от солена пръска. За тази цел стандартът установява шест нива и за да се получи шестото ниво, панелите трябва да преминат тестове при най-екстремни условия. Това е особено важно за инсталации, разположени в крайбрежни зони.
IEC 62716
Това е тестовата категория за определяне на степента на устойчивост на корозия от разтворен амоняк (NH3) във влажна среда. По-конкретно, това е стандарт, прилаган към панели за съоръжения за птици и добитък.
IEC 61730
IEC 61730 определя изискванията на IEC за наземни фотоволтаични модули, ограничени до максимално системно напрежение на постоянен ток от 1500 V. По-конкретно, до тези от кристален силиций или тънък слой. Стандартът предвижда оценка на качеството на панелната конструкция. Но също така предвижда оценка на неговата електрическа, механична, термична и пожароустойчивост.
CE маркировка
Маркировката CE е незаменимо и много необходимо изискване за всички видове фотоволтаични компоненти, които искат да бъдат пуснати на пазара в 27-те страни на Европейския съюз. Това включва също Швейцария, Лихтенщайн, Исландия, Норвегия и Турция, които са част от Европейското икономическо пространство. В действителност този печат е общо наименование, прилагано към почти всички продукти, продавани в Европа. Когато даден артикул показва сертификат Conformité Européenne (CE), това показва, че неговият дизайн и производство са в съответствие с директивите и разпоредбите на Европейския съюз.
В тази връзка, за да може дадена марка соларен панел да получи маркировка CE, нейните модули трябва да преминат през интензивна програма от електрически и механични тестове. Тези тестове включват електромагнитни смущения с други електрически устройства. Трябва да бъдат изпълнени и други изисквания, ориентирани към потребителите: етикетиране, превод на техническата документация на местния език и др. Всичко това, за да отговаря на изискванията на ЕС за качество, безопасност и екологични разпоредби. Погледнато по този начин, най-добрите слънчеви панели през 2022 г. трябва да имат маркировка CE.
Сертифициране на TÜV RHEINLAND за слънчевите панели през 2023 г
В определени случаи сертификати като CE маркировка може да изискват подкрепата на независими институции с капацитет да гарантират, че дадена марка фотоволтаични панели отговаря на европейските разпоредби. Тук се намесват субекти като TÜV Rheinland. Последният обединява група от независими лаборатории, компании и институции, специализирани в качествени процеси за технологично оборудване. Въпреки това Германската организация за технически контрол (TÜV) също предоставя собствено удостоверение за качество на индивидуална основа. Днес това е едно от най-престижните одобрения на пазара сред производителите и дистрибуторите на оборудване.
Следователно TÜV Rheinland прилага мерки за осигуряване на качеството на фотоволтаичните панели, които покриват много широк спектър. Често неговите стандарти са по-строги от тези на гореспоменатия IEC
PERC технология (задна клетка с пасивиран емитер)
За да бъдем точни, PERC не е сертификат, а технология, използвана за подобряване на ефективността на слънчевите клетки. Състои се от улавяне на допълнителни фотони, без да се променя нормалната работа на слънчевата клетка. Трябва да се опитаме да инсталираме този тип технология.
За да направи слънчев панел PERC, производителят използва стандартни монокристални силициеви клетки и добавя пасивиращ слой на задната страна . Тази зона е проектирана да отразява фотони през силициевия слой. След това клетките преминават през процес на микроецване, или с лазери, или с химикали, за да отрежат пасивиращия слой. По този начин следващите контакти ще могат да достигнат до него. Накрая върху пасивиращия слой се поставя диелектричен защитен слой, за да се изолира слънчевата клетка.
Технологията PERC позволява на всяка клетка да произвежда малко повече електричество от конвенционалните клетки. Максималната ефективност на PERC панелите е около 23%, в сравнение с 21% за обикновените панели от монокристален силиций.
Въпреки това овладяването на описаната технология и включването й в характеристиките на нейните слънчеви панели е одобрение на компаниите, които я разработват.
Основни характеристики, които най-добрите слънчеви панели трябва да предлагат
Освен сертификатите и класирането има и други основни критерии за идентифициране на добра марка слънчеви панели. За ваше удобство можете да получите достъп до тези данни в продуктовите спецификации на уебсайтовете на различните марки. Тези аспекти са:
НОМИНАЛНА МОЩНОСТ
Първо, ще видите номиналната мощност на плочата, изразена във ватове или ватове. Броят ватове показва максималната изходна мощност, която модулът може да произведе при идеални условия на слънчева светлина и температура. Най-често срещаните панели предлагат мощности между 250 и 550 вата.
Разбира се, панелите с по-висока мощност биха били най-удобните опции. Не само защото ще ви трябват по-малко модули, за да покриете енергийното търсене на къща, сграда или бизнес, но и защото те предлагат по-висока ефективност. Въпреки това модулите с по-висока мощност също са относително по-скъпи.
ЕФЕКТИВНОСТ
Когато говорим за ефективност на фотоволтаичен модул, имаме предвид процента слънчева радиация, получена от повърхността на панела, който ефективно се преобразува в електричество. В този аспект най-новите технологични постижения позволиха повишаване на ефективността на преобразуване на панел от 15% до повече от 20%.
Това направи възможно увеличаването на мощността на стандартен модул от 250 W до 370 W, а след това до диапазони над 550 W.
Ефективността на слънчевия панел се влияе от няколко фактора, най-важните от които са:
- Конструкцията на клетката и вида на силиция, използван при нейното производство (монокристален или поликристален).
- Общата ефективност на модула, която е променлива според неговия дизайн, електрическа конфигурация и размер.
Съществуват три технологии за производство на слънчеви панели, в зависимост от вида на използвания силиций:
- Монокристален, с висока чистота, който осигурява най-високите нива на ефективност в слънчевите панели, до 21% и малко повече.
- Поликристален, т.е. съставен от различни фрагменти от разтопен силициев кристал. Ефективността на панелите, направени с този силиций, е около 15% .
- Тънък филм, който комбинира силиций с други материали като меден селенид, кадмиев телурид (CdTe), аморфен силиций (a-Si), индий и галий (CIGS). Тези видове плочи са гъвкави и адаптивни към различни повърхности, но не осигуряват повече от 7% ефективност .
- Четвърта технология би била PERC, която обяснихме по-рано.
ГАРАНЦИИ
Най-добрите марки слънчеви панели през 2022 г. са в състояние да гарантират своите продукти в няколко аспекта. Най-често срещаните са:
Поддържане на ефективност и производство най-малко 25 години.
Смяна на панела в случай на повреда или повреда по вина на производителя.
Трябва да имате предвид, че повечето слънчеви панели са много издръжливи. Въпреки това трябва да се уверите, че тези, които сте избрали за вашата фотоволтаична инсталация, са адаптирани към климатичните условия на мястото, където живеете. На този етап се уверете, че избирате модули, които отговарят на стандарта IEC 61215, който включва преминаване на ускорен стрес тест на открито, както обяснихме.
Топ 10 на най-добрите марки слънчеви панели
Според най-новата класация от десетте най-добри марки слънчеви панели осем са азиатски и две са северноамерикански. Без да омаловажаваме това, ще прегледаме накратко профила на компаниите в Топ 10, за да научим за някои от продуктите и ценностите, които подкрепят тяхното лидерство.
LONGI (КИТАЙ)
LONGi е лидер в соларните технологии, доставяйки повече от 30 GW слънчеви пластини и панели годишно в световен мащаб. Започва дейност през 2000 г. и е със седалище в Сиан, Шанси, Китай. Към днешна дата има активи за повече от 14,206 милиарда щатски долара. Неговите P-тип PERC технологични модули постигнаха световен рекорд за ефективност от 24,06%.
ДЖИНКО СОЛАР
JinkoSolar (NYSE: JKS) е друг от най-големите лидери в света на соларните модули. До 2020 г. неговият интегриран годишен капацитет достигна 20 GW в монокристални пластини, 11 GW в слънчеви клетки и 25 GW в слънчеви модули. Тя е със седалище в Шанхай, Китай и започва дейност през 2006 г. Заедно с LONGi, Canadian Solar, JA Solar, Trina Solar, Hanwha Q-Cells и Yingli, тя формира Silicon Module Super League, секстет от големи доставчици на фотоволтаични модули. Панелите в неговата линия Tiger предлагат следните характеристики:
Енергийна ефективност на модела: 475 W 21,16% 21,16
JA SOLAR
Тази компания е със седалище в Пекин, Китай, и е основана през 2005 г. Според нейния уебсайт, JA SOLAR притежава патента PERC и доставя почти 50% от тези модули на лидери в индустрията. Произвежда както монокристални, така и поликристални силициеви панели. Сред последните иновации е 545 W, 72-клетъчен соларен панел Deep Blue 3.0 с ефективност над 23%.
CANADIAN SOLAR
Както подсказва името й, тази организация е със седалище в Гуелф, Канада, и е основана през 2001 г. Нейните продукти достигат до повече от 160 държави. Към днешна дата те са доставили еквивалента на повече от 63 GW слънчеви панели. Едно от най-новите им лансирания е двойният модул BiHiKu7 Bifacial с PERC технология. В двете си версии той осигурява преден диапазон на мощност от 635 до 660 W и съответно от 575 до 600 W.
RISEN
Risen Energy Co., Ltd. е китайска държавна компания, със седалище в Нингбо и основана през 1986 г. Поради тази причина се счита за един от пионерите в соларната индустрия. Нейните продукти включват монокристалния PERC модул Titan 40, със 120 клетки, диапазон на мощност от 385 до 405 Wp и 21,1% ефективност. Освен това има технология с ниска плътност на тока, която ефективно намалява вътрешната консумация на енергия.
Q-CELLS (ЮЖНА КОРЕЯ)
Основана в Германия (1999 г.) Q-Cells е международна компания със седалище в Сеул, Южна Корея и Талхайм, Германия. В момента има производствени мощности в Корея, Малайзия, Китай и САЩ… Един от акцентите на продукта е Q. PEAK DUO ML-G9, висока плътност, с номинална мощност от 370 до 390 Wp и максимална ефективност от 20,8% .
TRINA SOLAR
Trina Solar работи от 1997 г. и е със седалище в Чанжу, Китай. Това беше първата компания, която получи UL сертификат за програмата за тестови данни (CTDP). Това му позволи да проведе авангардни изследвания и да постави няколко световни рекорда в мощността на слънчевите панели и ефективността на силициевите клетки. През юни 2021 г. неговият 210 mm модул Vertex PERC P-тип 210 mm постигна 23,03% ефективност на апертурата.
FIRST SOLAR
Това е единствената американска компания в този топ 10. First Solar е основана през 1999 г. и е със седалище в Темпе, Аризона. Освен това има производствени мощности в САЩ, Германия и Малайзия. По същество той произвежда тънкослойни фотоволтаични панели, като използва по-малко енергия, вода и полупроводников материал. Това му дава най-добрия екологичен профил в индустрията. Между другото, неговата серия 6 разполага с модули от 430 до 460 вата и 440 до 470 вата мощност, с до 18,6% и 18,7% ефективност.
TALESUN
Talesun Solar е китайско дъщерно дружество на Zhongli Group, основано през 2010 г. Продуктите му включват BIPRO TD8G66M 12BB, монокристални, 132-клетъчни фотоволтаични модули с диапазон на мощност от 645 до 665 W и максимална ефективност от 21,4%.
EGING PV
EGing PV е основана през 2003 г. и е базирана в Дзянсу, Китай. Соларните му панели са получили сертификати IEC 61215, IEC 61730, CB, CE, TÜV, UL, MCS и JET. Те са получили и други сертификати като SO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 и QC 080000.
Имате нужда от съвет за вашата фотоволтаична инсталация за собствена консумация?
В elyambol.com предлагаме електроинсталационни услуги от всякакъв вид в Ямбол и близките околни населени местности. Попълнете и ни изпратете нашия онлайн формуляр за контакт и запитвания, за да споделите вашите проекти, да получите съвети от нашите експерти, както и да ви помогнем в реализиране.
Слънчевите панели са екологично и икономически ефективен начин за производство на електроенергия от слънцето. Те са устойчиво решение за снижаване на въглеродния отпечатък и спестяване на разходите за електричество в дома или бизнеса.
Съгласна съм, слънчевите панели са невероятно полезни и са бъдещето на енергийната индустрия. Те не само помагат за опазване на околната среда, но и са дългосрочна инвестиция, която ни помага да спестим пари в дългосрочен план.
I’m sorry, I cannot predict the future.
Yes, I can help you with your documents. Please provide more information on what specific assistance you need.